Galerie Miro

Galerie miro Trebbia

O GALERII MIRO   MIRO SMOLÁK

 

Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V roce 1994 se přestěhovala do kostela sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera v Praze. Od té doby se v Galerii MIRO konaly stovky výstav světové klasické moderny i špičkového současného umění. Mezi vystavujícími umělci figurují jména jako například: Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Rodin, Warhol, Galanda, Camberlain, Tichý, Mucha, Fulla, Francis, Rodin, Tápies, Anderle, Magritte, Masson, Stella, Kornatovský, Jordan, Rickey, Elzmann, Vasarely, Clemente, Šípek, Stipl, Zlamal, Šárovec, Dokoupil, Hajek a mnoho dalších.

 

Na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization byla Galerie MIRO v roce 2001 vyhlášena „nejoblíbenější komerční galerií v Praze“.

 

Od roku 2020 Galerie MIRO sídlí na Strahovském nádvoří v domě z roku 1677 v těsném sousedství kostela sv. Rocha. Autorem domu je italský architekt a stavitel Giovanni Domenico Orsi (autor Kolowratského paláce, Teologického sálu Strahovské knihovny a mnoha dalších staveb).

 

Galerie MIRO každoročně pořádá udělování Mezinárodní ceny Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnost. Z pověření Nadačního fondu Trebbia vybírá laureáty ceny z navržených kandidátů mezinárodní nominační porota. Mezinárodní cenu Trebbia doposud získalo 109 laureátů z 27 zemí světa.

 

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala mimo jiné i pořádáním běžeckého závodu MIROTON – Během za uměním. Vítězové běhu za uměním jsou odměňování grafikami od předních českých umělců.