Galerie Miro

Galerie miro Trebbia

O GALERII MIRO   MIRO SMOLÁK

 

Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V kostele sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera sídlí od roku 1994, kdy byla z Berlína přemístěna do Prahy. Za své jedinečné umístění vděčí především nejslavnějšímu českému zpěvákovi Karlu Gottovi, který vypomohl zakladateli galerie Miru Smolákovi bezúročnou milionovou půjčkou k získání kostela sv. Rocha. Od té doby zde proběhlo více než sto výstav světové klasické moderny a současného českého i mezinárodního umění. Například: Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Rodin, Warhol, Galanda, Camberlain, Tichý, Mucha, Fulla, Francis, Rodin, Tápies, Anderle, Magritte, Masson, Stella, Kornatovský, Jordan, Rickey, Elzmann, Vasarely, Clemente, Šípek, Stipl, Zlamal, Šárovec, Dokoupil, Hajek a další. V roce 2001 byla galerie na základě veřejného výzkumu The Gallup Organization vyhlášena za „nejoblíbenější komerční galerií v Praze“.

 

Galerie MIRO pořádá také udělování Mezinárodní ceny Trebbia za podporu kultury a tvůrčí činnosti. Laureáty ceny z navržených kandidátů vybírá z pověření Nadačního fondu Trebbia Mezinárodní nominační komitét, jehož členy jsou významné osobnosti z několika evropských zemí.

 

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala také pořádáním běžeckého závodu Miroton – Během za uměním. Spolupořadatelem Mirotonu je Prague International Marathon.