Naše projekty

Dalineum

Dalineum

Příběh paláce umění Dalineum pro hlavní město Praha je pravdivý. V roce 2004 pražská Galerie MIRO oslovila světoznámého amerického architekta Daniela Libeskinda, autora Věže svobody, stojící na místě teroristy zničených mrakodrapů „dvojčat“ v New Yorku (Ground Zero), aby na vytipované parcele v Praze navrhl palác umění pod pracovním názvem Dalineum. Architekt nabídku přijal a vypracoval architektonickou studii i trojrozměrný model. Finanční náklady a architektův honorář tehdy uhradil brněnský sponzor, kterého Galerie MIRO pro tento projekt získala, a který měl být investorem celého projektu. V roce 2011 projekt ztroskotal, když sponzor odmítl dát 20.000.000 Kč jako „úplatek“, o který byl požádán mimořádně sofistikovaným způsobem jistou agenturou.

Miroton – Během za uměním

Miroton – Během za uměním

MIROTON je recesistický běžecký závod, který vznikl v roce 2000, ve spolupráci s Prague International Marathon.
Název MIROTON je odvozený od slova Maraton a jména zakladatele tohoto běžeckého závodu, ředitele a majitele Galerie MIRO, pana Miro Smoláka.
Od roku 2000 do vypuknutí covidové krize se uskutečnilo 17. ročníků MIROTONU. Trat je mírně kopcovitá a vede mezi Strahovem a Petřínem. Start je před kostelem sv. Rocha na Strahovském nádvoří, pokračuje Strahovskou ulicí kolem Petřína a pak zpět na Strahovské nádvoří z jižní strany. Dosavadní ročníky odstartovaly významné osobnosti jako Carlo Capalbo, Gabriela Beňačková, Juraj Jakubisko, Karel Gott, Yvetta Blanarovičová, Helena Vondráčková, první porevoluční ministr kultury Pavel Dostál a mnoho dalších.
Vítězové závodu MIROTON v mužské a ženské kategorii obdrží grafická díla od současných českých i zahraničních umělců.

Řekli o MIROTONU:

„ Když si vzpomenu na všechny Maratony co jsou po světě, tak MIROTON má asi nejatraktivnější místo.“ – Roman Šmucler, zubní lékař, podnikatel a moderátor

„Je to velmi pěkná akce. Já se zúčastňuji mnoha běhů, ale tohle je jediný, který má přímou vazbu na podporu umění, a to je moc užitečná věc.“ – Jaromír Schling, politik, exministr dopravy a spojů ČR

„Já mám úzkou vazbu na Galerii MIRO a cokoliv může podpořit dobré výtvarné umění, tak pro to udělám všechno.“ – Karel Gott, zpěvák

Trebbia

Trebbia

Trebbia je mezinárodní ocenění, které se zrodilo v pražském kostele svatého Rocha jako přirozený historický průsečík téměř tisíciletého duchovního vývoje na tomto místě a pozitivních vztahů mezi mecenáši a tvůrci kulturních hodnot. Francouzský světec jménem Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude tam, kde řádila morová epidemie. Jeho pomoc se zdála být zázrakem. Nakonec sám onemocněl morem a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbia. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze Sarmatu, pes mu každý den přinášel bochník chleba. To ho vyléčilo a on se mohl vrátit, aby pomáhal trpícím lidem. Zemřel v roce 1327. Části jeho ostatků jsou uloženy ve svatovítské katedrále v Praze. Jako projev díků za to, že se Praze vyhnula morová epidemie, inicioval v roce 1599 císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel stavbu kostela v areálu Strahovského kláštera, který byl zasvěcen svatému Rochovi.

Od roku 1994 je v tomto unikátním prostoru umístěna mezinárodní galerie MIRO. V roce 2000 galerie založila Evropskou cenu jako výraz poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům a pojmenovala ji po řece Trebbii. Tuto cenu dnes uděluje Nadace TREBBIA.

Posláním nadace Trebbia je:

  • Podporovat kulturní a umělecké aktivity právnických a fyzických osob na národní a mezinárodní úrovni.
  • Podpora uměleckých projektů
  • Samostatná podpora charitativních aktivit a podpora charitativních aktivit prostřednictvím jiných subjektů
  • Podpora subjektů neziskového sektoru v charitativní a kulturní oblasti
  • Udělování tvůrčích stipendií na základě schválení správní rady NF Trebbia
  • Podpora osobností z oblasti umění a kultury v důchodovém věku
www.trebia.cz